ČO NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE

29. mája 2014

Marchegg


O Marcheggu som sa zmienila už viackrát na iných mojich blogoch, ale samotnej obci som sa veľmi nevenovala. Už tam som niekde napísala, že táto obec je známa svojou kolóniou bocianov. No ona má aj iné zaujímavosti.

Je to dedina s cca tri tisíc obyvateľmi, ktorá sa tiahne v dĺžke približne 4 km v blízkosti bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, pričom je s Bratislavou spojená pravidelnou železničnou linkou. Z cyklistického mosta v Devínskej Novej Vsi stačí prejsť asi 12 km, aby ste sa dostali k jej najviac navštevovanej časti. Čo ma prekvapilo a čo som si doteraz pri mojich predošlých dvoch návštevách  nikdy nevšimla, je to, že Marchegg je bývalé kráľovské mesto. V stredoveku patrilo k najväčším mestám v Dolnom Rakúsku, ktoré založil v roku 1268 český kráľ a vojvoda rakúsky, štajerský a korutanský Přemysl Otakar II. po víťazstve nad uhorskými vojskami. Svedčí o tom aj pamätná tabuľa, ktorú som objavila v parčíku na námestí.

Početné kultúrne pamiatky svedčia o niekdajšej veľkej minulosti obce. Nachádza sa tu barokový zámok, ktorý je najnavštevovanejšou pamiatkou. Prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1344, postupne bol prestavaný na zámok. Tento zámok, (my týmto stavbám hovoríme kaštieľ), je azda najznámejšia z rakúskych pálffyovských rezidencií, ktorú si Pálffyovci ako prvú v Rakúsku pripojili k svojmu majetkovému domíniu.  Obývali ju iba sporadicky ako svoje letné sídlo a počas poľovníckej sezóny.  Až po vzniku Československej republiky sa Marchegg stal novým trvalým sídlom malackých Pálffyovcov. 


 

Okolo kaštieľa sa rozkladá park, ktorý je napojený na lužný les s náučným chodníkom.


 

 
No pravou pýchou Marcheggu je bociania kolónia. Hniezda bocianov sú na strome v parku, aj na komíne kaštieľa, ale najviac ich je kúsok od kaštieľa na starých odumretých duboch. Je to najväčšia kolónia bociana bieleho a žije tu aj pár jedincov vzácneho bociana čierneho, ktorého sa ale mne vidieť nepodarilo. Kolónia sa spomína prvý raz už v roku 1890.

 


Z ďalších historických zaujímavostí obce treba spomenúť napríklad farský kostol sv. Margaréty, či mestské hradby vysoké osem metrov. Ungartor - Uhorská brána a Wienertor - Viedenská brána boli kedysi jediné vstupy do kráľovského mesta Marchegg a plnili aj význam strážnych veží. Tu je teda ešte malá fotogaléria z Marcheggu:
 
 

3 komentáre:

 1. Pekné fotky, no komentár by som upravil. Mesto bolo založené už zrejme roku 1260 po jednej z najväčších stredovekých bitiek nazývanej "u Kressenbrunnu" a na mieste tejto bitky. Z roku 1268 je dokument (faximile je vystavená v zámku) o meste Marchegg, teda prvá písomná zmienka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve som našla tento komentár v rubrike "SPAM". Nechodievam sa tam pozerať často, preto ho zverejňujem až po toľkých dňoch od napísania.

   Ďakujem, že ste navštívili môj blog. Text článku opravovať nebudem, lebo ten, koho zaujímajú presné historické dáta ohľadne mestečka Marchegg, ten ich nepôjde hľadať na nejaký súkromný cestovateľský blog, ale na hodnovernú stránku venujúcej sa histórii (to je už otázne, ktoré sú tie hodnoverné). Do textu som prekladala nápis, ktorý je na pomníčku. Keby som tú fotku nezverejňovala, tak sa o tom nebudem vôbec zmieňovať. O roku 1260 sa tam píše ako o začiatku vojny a rok 1268 je uvedený ako vznik mesta. V interiéroch zámku som nebola, preto ani o dokumente neviem a ani o ňom nepíšem. Nedalo mi to a trošku som aj googlila. Na jednej stránke o Dolnom Rakúsku som našla toto: Gegründet wurde die Stadt 1268 von König Premysl Ottokar. Ak budete mať záujem, stránku si nájdete sám.

   Ináč, do budúcnosti len také maličké upozornenie. Možnosť písať anonymné komentáre je tu hlavne pre tých, ktorí nemajú založené konto ani na jednom z uvedených portálov, čo predpokladám, že v dnešnej dobe je už takých užívateľov internetu naozaj minimum. Človek by však predpokladal, že sa anonym na konci aspoň podpíše, trebárs Fero, Mišo, Zuza, Anča alebo aj NN :-P Ale že ste si dali námahu písať kvôli nejakej nule alebo osmičke z 13. storočia, to už stojí za úvahu :-) Musíte mať ten Marchegg dobre zmáknutý :-P Ja osobne neznášam vedu dejiny, ktorú si aj tak rokmi prispôsobujú, ako komu vyhovuje.

   Odstrániť