ČO NÁJDETE NA TEJTO STRÁNKE

29. novembra 2013

Baden mesto ruží


Mesto Baden sa môže pochváliť najväčším rozáriom v celom Rakúsku. Nachádza sa v Doblhoffe, kde je na ploche vyše 8 ha množstvo stromov, pestované trávniky a okrem iných kvetov sa tu pestuje približne 600 druhov ruží, ktorých celkové množstvo dosahuje až 20 tisíc rastlín. Každoročne sa v júni konajú Badenské dni ruží, mesto poskytuje v tomto období jemný nádych cisárskeho espritu. V priebehu tohto podujatia sem prichádzajú každý deň stovky návštevníkov. V areáli parku je aj rybník s kačicami a po prechádzke v parkom si môžete sadnúť na lavičke pri rybníku, prípadne v kaviarni a vychutnávať atmosféru tohto parku.

Takže pokračujeme v prehliadke týmto voňavým kútom mesta.


23. novembra 2013

Kúpeľné mesto Baden


Baden  (Baden bei Wien) je okresné mesto v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko ani nie 30 km južne od Viedne. Na západe je obklopené Viedenským lesom, na východe svahmi s množstvom vinohradov, ktoré pomaly klesajú smerom k Panónskej nížine. Preto je známe vinárňami s ponukou vína z okolitých kopcov. Moja prvá návšteva tohto mesta bola práve v čase, kedy sa v meste konali slávnosti hrozna, tá druhá bola v čase kvitnutia ruží.
 
Baden je krásne kúpeľné mesto s bohatou tradíciou. Už pred 2000 rokmi oceňovali starí Rimania horúce sírne pramene, ktoré boli dôvodom na založenie tohto krásneho mestečka. Pôvodná osada, ktorú založil cisár Claudius, sa volala Aqua (voda).

Neskôr sa kúpeľom tešili rôzni cisári a to, že s obľubou navštevovali tamojšie sírne kúpele, je v meste badať na každom kroku. Boli obľúbeným letoviskom známeho rodu Habsburgovcov, boli tiež letným sídlom cisára Franza Jozefa II.  V roku 1713 zachvátil mesto mor a o sto rokov neskôr veľký požiar, ktorý zničil takmer celé mesto. Badenčania ho preto vystavali nanovo a preto je väčšina budov v štýle Biedermeier. 

Žiaden návštevník mesta by si nemal nechať ujsť návštevu Kaiserhausu, ktorý bol pôvodne letným sídlom cisára a ktorý bol v októbri tohto roku po rekonštrukcii otvorený ako múzeum, gotického kostola sv. Štefana, kde prvý raz odzneli tóny Mozartovho Ave Verum,  jedného z najznámejších kasín v Rakúsku a nádherného kúpeľného parku v susedstve kasína. V Badene nájdeme aj historický Beethovenhaus, v ktorom slávny skladateľ zložil Missa Solemis.

17. novembra 2013

Kláštor Heiligenkreuz


Cisterciánsky kláštor Heiligenkreuz leží v obci Heiligenkreuz uprostred zeleného vlnitého Viedenského lesa. Od rakúskej metropoly je vzdialený približne pol hodiny jazdy autom. Je známym a obľúbeným cieľom pútnikov nielen z Rakúska. Založil ho v roku 1133 Leoopold III. Babenberský. Stalo sa to tak, že svojho syna Otta poslal študovať do Paríža, kde prišiel do kontaktu s cisterciánskymi mníchmi. Syn Otto sa veľmi skoro rozhodol vstúpiť do ich kláštora. Pri návšteve svojho otca v Rakúsku ho požiadal o vybudovanie podobného kláštora aj v Dolnom Rakúsku. Otec, zakladateľ kláštora, zomrel iba tri roky po jeho vybudovaní a pochovali ho v novopostavenom kláštore.

Na nádvorí sú dve pamiatky Giovanniho Giulianiho, ktoré sú umelecky hlboko spojené s Heiligenkreuzom. V strede nádvoria stoojí morový stĺp Najsvätejšej Trojice so scénami z biblie a Jozefova studňa, ktorá je na vzdialenej strane pod veľkými platanmi. Obe boli vytvorené na začiatku 18. storočia.  Najväčšou zaujímavosťou kláštorných budov je krížová chodba s viac ako tristo románskymi stĺpmi. 
 

Kláštorný kostol bol vybudovaný v dvoch rôznych štýloch - v románskom a gotickom. Románska časť bola dokončenáv roku 1187 a gotická až v roku 1295. Tri okná nad vchodom sú typické pre cisterciánske opátstva, symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu.